A neurofeedback alapjai

Magyarországon kifejlesztett jogvédett módszer és neurofeedback tanfolyam a 2004 óta összegyűjtött tapasztalatok összessége

Gyermekeknél

Kiegyensúlyozott fejlődésért

Gyermekeknél

Hogy működik a neurofeedback?

A neurofeedback egy műszer segítségével történő biológiai visszacsatolás (biofeedback), amely révén a kliens folyamatosan visszajelzést kap az agyműködéséről (EEG útján), és az agyműködés dinamikus változtatása útján, tanulás révén optimalizálja az idegrendszer működését. Ez mit is jelent?

Agyunk folyamatosan elektrommágneses jeleket sugároz ki a működése során. A jeleket az agysejtek, a neuronok sugározzák ki magukból, és ezen hullámok jellege jellemzőek a működésükre. Ezek a jelek műszeresen mérhetőek, és grafikonon ábrázolhatóak. Ez a görbe az EEG. (Hasonlóan a szív által kisugárzott jelekhez, amely az EKG).

A nyers EEG matematikai analízissel tovább bontható alhullámokra:

· delta: 1-4 Hz
· theta: 4-8 Hz
· alfa: 8-12 Hz
· SMR: 12-15 Hz
· LBéta: 15-18 Hz
· HBéta: 18-30 Hz

Ezek az agyhullámok mindig jelen vannak, de az arányuk nagyon változó. Minden agyterületnek megvan a jellemző, optimális agyhullám összetétele. Ha valamilyen probléma van, akkor ez a normál mintázat és amplitúdó megváltozik, és a változás az EEG-ben jelzi a rendellenességet. Ha normalizáljuk az agyhullámokat, az ide kötődő rendellenesség is normalizálódni fog. A neurofeedback készülék detektálja és kijelzi a képernyőre a pillanatnyi állapotot. A terapeuta, ha azt látja, hogy nem jók az arányok, megtanítja a klienst, hogy úgy állítsa be az agyműködését, hogy az agyhullámok minél jobban megközelítsék az optimális tartományt.

De hogyan tudjuk megtanítani az agyat, hogy másfajta agyhullámokat produkáljon?

Azért, hogy ne csak a terapeuta lássa, hogy valami nem optimális, hanem a kliens is, lefordítjuk a problémát úgy, hogy akár egy gyerek is értse. A neurofeedback készülék könnyen érthető tanulássá alakítja át az egész bonyolult folyamatot. Hogyan is? Például úgy, hogy a kliens néz egy filmet. Ha az agyhullámait „jól” állítja be, a film/animáció folyamatos és élvezhető lesz. De ha “nem dolgozik jól”, a film elkezd szakadozni, vagy összezsugorodik, elhalványodik, tehát nehezen élvezhető lesz. 

De mit is jelent, hogy “jól dolgozik” a kliens? 

A kliens akaratlanul is elkezd erőlködni, hogy mindent jól lásson, és rájön, hogyha bizonyos tudatállapotba kerül (azaz az agyhullámai megközelítik az optimális állapotot), akkor a film jól fog menni. Ezért megpróbálja minél tovább tartani magát ebben az állapotban. Minél tovább tudja tartani ezt az állapotot, annál könnyebb lesz neki legközelebb előidézni magában ezt az érzést. Vagyis addig-addig gyakorolja, amíg könnyedén, akár neurofeedback készülék nélkül is elő tudja idézni. tehát ez egy tanulási folyamat, azaz operáns kondicionálás, amely révén az agyműködés áttanulható.

Születéskor fellépő károsodások

Sajnos elég gyakori, hogy a szülés során komplikációk lépnek fel. A kisbaba útközben beszorul, nyaka köré tekeredik a köldökzsinór, fogós műtét, stb. A méhen belüli életben is történhetnek problémák, például fertőzések, mérgezések, betegségek. Mindezek könnyen alakíthatnak ki oxigénhiányos állapotokat. Ez lehet súlyosabb, ami a születéskor azonnal nyilvánvaló, de lehetnek nem túl súlyosnak tűnő károsodások is. Gyakran csak később derül ki, hogy problémák vannak a babával: sírós, nem lehet megnyugtatni, nem alszik rendesen. Az óvodában fokozódnak a gondok, túl eleven, nem tud figyelni, esetleg verekedős. Ilyenkor még nem olyan magasak a követelmények, általában ezt még meg tudják oldani az óvodapedagógusok. A nagyobb gondok utána kezdődnek. 

Iskolai kudarcok

Az iskolában később még több probléma akad: leginkább nem tud figyelni, azaz figyelemzavaros lesz (ADD), nem tud a helyén megülni, ficereg, megállapíthatják róla, hogy hiperaktív, vagy mindkettő egyszerre (ADHD). Emellett felléphetnek tanulási zavarok is, „diszes” lehet, azaz diszlexiás (olvasási nehézségek), diszgráfiás (írási nehézségek), diszkalkuliás (számolási nehézségek). Impulzuskontroll zavarosak lehetnek, nem tudják tartóztatni magukat, ha valamit szeretnének.

A nagyon problémás gyermek, autizmus, Asperger szindróma

A veleszületett súlyos problémák különösen nehezek a fokozottan sérült gyermek esetén. Az autista, Asperger szindrómás gyermekek esetén a figyelemkontroll, az impulzusok féken tartása fokozott problémát okoz. Ilyenkor a hagyományos pedagógiai módszerek csak a problémás terület egy részét oldják meg, de nekik ennél többre van szükségük. Viselkedésük az osztályban komoly problémákat okozhat, gyakran az iskola „nem bír velük”, elküldi a gyermeket, magántanuló lesz. Ezzel megfosztják a gyermeket a barátoktól is, a normál közösségbe illeszkedéstől, innen már nehéz a visszaút.

 

Hogyan segít a neurofeedback?

A problémás gyermek, ha a problémája hátterében nem pszichológiai, hanem kisebb vagy nagyobb neurológiai gond áll, azért problémás, mert bizonyos agyterületek az agyában nem működnek optimális módon. Az is lehet, hogy külön-külön működik ugyan az érintett agyterület, de ezek a részek egymással nem kommunikálnak. A zenekaros hasonlattal élve mintha nem látná a karmestert, és össze-vissza játszik. Ennek oka sokféle lehet, az előbb említett hipoxiától kezdve genetikai ok, vagy fertőzés is lehet. Tehát a gyermek a sérült területet nem tudja optimálisan használni.

A neurofeedback megtanítja a gyermeket arra, hogy az adott, hibásan működő agyterületet gyengébben/erősebben (jól) használja, ill. a kapcsolatot egyes agyterületek között megerősítse. A fokozott gyakorlás során, hasonlóan a gyógytornához, az adott agyterület működése egyre jobban normalizálódik, „megerősödik”.

Mennyire segít a neurofeedback ADHD esetén a tudományos kutatások szerint?

Nagyon sok ellenőrzött kísérlet történt az ADHD neurofeedback terápiás hatékonyság ellenőrzésére. Az eredményeket a bizonyítékokon alapuló orvoslás szabályai szerint ellenőrizték. A metaadatok alapján, amelyet kb. ezer fős mintán végeztek, a módszer a „Hatásos és specifikus” kategóriába került.A hatásossága Effect Size alapján (a hatásosságot a pozitív érték jelenti, minél nagyobb az érték, annál erősebb a hatás).Tehát a módszer a legjobban a figyelemzavarra hat, de hatásos az impulzivitásra és a hiperaktivitásra is. A metaanalízisban vizsgálták a hatásosságra a gyógyszerrel kezelt csoporttal szemben is. E szerint impulzivitás tekintetében nem volt szignifikáns különbség a gyógyszerrel és a neurofeedbackkel kezelt csoport között.

Hány neurofeedback tréning alkalom szükséges, és meddig tart a „hatása”?

A neurofeedback jellege nem annyira a gyógyítás, hanem inkább tanulás jellegű. Emiatt a hatása nem tünetcsökkentés, mint pl. a fájdalomcsillaptóknál, hanem egyfajta harmonizálás, azaz megtanítja az idegrendszert arra, hogy hogyan tudja kiegyensúlyozni saját magát. 

A tréning általában hetente két alkalommal zajlik, tipikusan 40 alkalommal összesen. Enyhe esetben esetleg kevesebb, de minimum 20 alkalom szükséges, nehezebb esetben 60, vagy akár még több. Autizmus esetén évekig is tarthat a fejlesztés. 

A tréning hatása olyan, mint a biciklizni tanulás: véglegesnek tekinthető, az eredmények maradandóak. De van rá lehetőség, hogy évente pár alkalmas frissítő tréning keretében megerősítsék a már elsajátított tudást. 

Csúcsteljesítményekért

Sportolók

Miért hasznos a neurofeedback tréning a sportolók felkészülésében?

A sport esetében a csúcsok meghódításáról van szó. Itt nem elég jónak lenni, a jók között a legjobbnak kell lenni. Nagyon fontos a sportoló összeszedettsége, figyelme. A cél előtt nem lehet megzavarodni, szétesni, még pár pillanatra sem, mert a siker tizedmásodperceken múlik.

 Sportolók esetében a biofeedback és a neurofeedback a pszichológiai felkészítés része. A sportolónak olyan szinten kell a figyelmén úrrá lenni, hogy a cél előtt az összpontosítása maximális legyen, de anélkül, hogy görcsössé válna. Egyfajta flow állapotba kell kerülnie, hogy maximálisan ki tudja használni a benne rejlő lehetőségeket.

Ráadásul a sportban a stressz okozta feszültség nagyon magas szintű. Versenyek előtt a sportoló szorongásszintje olyan fokozatot ér el, amely már komolyan le tudja rontani a teljesítményt. Gyakran előfordul, hogy a sportoló az edzéseken csúcsokat dönt, de amikor élesre fordul a történet, a versenyen „lefagy”, érthetetlen hibákat véd. A neurofeedback segítségével ezek a lefagyások kiküszöbölhetőek, és a sportoló a tőle telhető maximumot nyújtja.

Milyen sportágak esetén hasznos a neurofeedback?

Szinte minden sportban fel lehet használni a neurofeedback tréninget. Magyarországon is már sokan használják: pl. teniszezők, futballisták, sőt sakkozók is. Minden sportágban közös az összeszedettség igénye, a szorongás csökkentése.

A neurofeedbackkel készültek fel az AC Milan futballistái, amikor 3:0-ra győztek a Manchester ellen. 

 

Alexandre Bilodeau, a kanadai szabadstílusú sívilágbajnok, extrém síelő is ezt a felkészítést kapta.  “Ismerned kell magadat, tudnod kell, hogyan reagálsz ezekben a pillanatokban, és hogy kell magadat érezned” – nyilatkozta – “Ez az a valami, amelyet a bio/neurofeedback tanít meg neked, saját magadról”.

Abhinav Bindra légpuskában lett aranyérmes 2008-as Olimpiai Játékokon, India 28 év után szerezte meg segítségével az első aranyat. Előtte intenzív biofeedback és neurofeedback felkészítést kapott. Edzője Timothy Harkness sportpszichológus volt.

Steve Omischl világkupa síbajnok. Ő is bio és neurofeedbacket használ a felkészülésben. “Ez egy nagyon-nagyon hatásos eszköz”- mondja. Segíti a koncentrációt, és optimális mértékűre csökkenti a verseny okozta stressz-szintet.

Kyle Nissen, szintén olimpiai síbajnok éppen biofeedback edzés közben látható. Ő is aranyérmes olimpiai bajnok, és ezen kívül tízszer állt még dobogón. A sportolók légzési és fókuszolási technikákat tanulnak a módszer segítségével, megtanulják jobban kontrollálni testüket.

 

NASA is felhasználja a biofeedback technikát. Pl. a NASA a Nemo 9 projectben ezzel vizsgálta az űrhajósok állóképességét. A Nemo Nine környezetet (NOA) egy űrállomás egy analógjaként építettek ki – ez a National Oceanic és Atmospheric Administration – ez egy tenger alatti élőhely Key Largo Florida partja mellett 65 láb mélyen a felszín alatt. “Vizsgáltuk az űrhajósok viselkedését az izolációra, a munkára, és a kifáradás hatását az egyénre”. Dave Williams parancsnok, egy kanadai orvos, és Ron Garin, egy amerikai űrhajós vett részt a kísérletben, hordták a speciális felszerelést.

Csúcsteljesítményekért

Üzletembereknél

Neurofeedback üzletembereknél

Az üzleti élet szoros rokonságban áll a sporttal és a művészettel is. Mindig csúcsformában lenni, mindenre odafigyelve, készen a változtatásokra – ez a sport, miközben érzékenyen figyelni kell a környezet apró rezzenéseit is, ráérezve a történésekre – ez a művészet.

Az üzletemberek az átlagosnál sokkal jobban ki vannak téve a stressz hatásainak is, az álladó időhiány, szűk határidők tovább terhelik életüket. Ők emiatt fokozottan ki vannak téve a különböző pszichoszomatikus betegségeknek (pl. alvászavar), és különösen fenyegetettek a kardiovaszkuláris betegségek felől is.

Náluk nagyon hasznos a neurofeedback a stressz okozta terhelés kivédésében, a koncentrációkészség fokozásában, ill. a biofeedback technikákkal jobban ellen tudnak állni a terhelésnek.

Csúcsteljesítményekért

Művészeknél

Neurofeedback a művészeknél

A művészet – hasonlóan a sporthoz – nagyfokú összeszedettséget igényel. De ezen felül igényli a kreativitás növelését, az érzékenységet. A művészet és a kreativitás akkor tud maximális lenni, ha a művész egyfajta megváltozott “flow” tudatállapotba kerül. Ez a tudatállapot nagyon kedvez a kreativitás kibontakoztatásához, a kifejezőképesség növeléséhez.

Csúcsteljesítményekért

A relaxációban és a meditációban

Relaxáció

Relaxáció esetén a legfontosabb cél a feszültségtől való megszabadulás. Alapszinten itt nincsenek különösebb célok azon felül, hogy minél jobban lazítsuk el magunkat. Természetesen itt is vannak technikák, és a relaxációs terápia ennél sokkal többet jelent, de a hétköznapi életben az ellazulást, a mindennapok taposómalmából való kilépést jelenti. Az autogén tréning technikájának megtanulása például megkönnyíti az ellazulást.

A neurofeedback segíteni tud az ellazulásban, a feszültségtől való megszabadulásban, amelyet a népnyelv úgy is hív: “lemegyek alfába”. Segíti a szorongás csökkentését, az ellazult állapot elsajátítását. Segít abban, hogy fel tudjuk ismerni már a feszültség első jelét is, és ne várjuk meg, amikor már felerősödnek a tünetek. Azonban figyeljünk arra, hogyha a feszültség már pszichoszomatikus betegséget okoz, forduljunk szakemberhez.

Meditáció

A meditáció nem egyszerű pihengetést jelent, hanem szellemi céllal folytatott koncentrációs elmélyülést is. Különböző meditációs iskolák működnek, amelyek segítséget nyújthatnak azoknak, akik különböző technikák segítségével mélyebbre szeretnének merülni a tudatukba. Itt különféle mentális technikák léteznek, amely révén a gyakorló utazásokat tehet belső életében. Célszerű ezeket a gyakorlatokat megfelelő végzettséggel rendelkező személy felügyelete alatt végezni.

A neurofeedback abban tud segíteni, hogy ezek a belső kirándulások egyre mélyebbre és mélyebbre történjenek. Az ún. alfa-theta tréning segítségével egész mély tudatállapotokig lehet eljutni.

FONTOS: az alfa-theta tréninget kizárólag csak stabil, mentálisan tökéletesen egészséges emberek végezhetik. Azoknak az embereknek, akik szorongósak, depressziósak, érzelmileg labilisak, vagy bármilyen típusú pszichés problémákkal küzdenek, nem szabad ilyen gyakorlatokat végezniük, mert rontani fog az állapotukon!

Csúcsteljesítményekért

Pszichés és neurológiai problémáknál

Pszichés problémák megelőzése és kiegészítő terápiája

A zaklatott életmód és a stressz egyre jobban megterheli korunk emberét. Egyre jobban felgyorsult az életritmus, egyre jobban nőnek az elvárások. Ez megviseli az idegrendszert is. Nagyon gyakorivá váltak a pszichés rendellenességek, amelyek lehetnek enyhék, betegség szintet még nem elérők, és lehetnek súlyosak, amelyek az életminőséget és a munkaképességet komolyan lerontják. Nagyon gyakorivá váltak a társadalomban az olyan panaszok, mint a szorongás, alvásproblémák, hangulati nyomottság, amely átmehet depresszióba is. (Erről részletesebben olvashat itt: szorongas.hu)

Az érzelmi hullámzás megterheli a testet is, és könnyen kialakulnak az ún. pszichoszomatikus tünetek (részletesebben lásd a linken). Ez azt jelenti, hogy a lelki tünetek következtében testi panaszok keletkeznek. Ezeket gyakran már csak a hagyományos medicina tudja gyógyítani, de fontos tudni, hogy amíg az okok fennállnak, a betegség vissza fog jönni.

A neurofeedback nem helyettesíti, csak kiegészíti az orvosi kezelést!

 

Neurológiai problémák kiegészítő terápiája

Felnőttkorban is történhetnek neurológiai károsodások. Leggyakrabban agyvérzés, agyi érelzáródás, stroke, balesetek, és egyéb agyi katasztrófák károsíthatják az idegrendszert. Bizonyos típusú, agykérget érintő károsodások esetén esetleg segíthet a neurofeedback terápia. A módszer még nem kiforrott, de sokan mondták már, hogy segített nekik a felépülésben. Az Egyesült Államokban van olyan specialista is, aki kómás betegeknek segít kijönni a kómából.

neurofeedback nem helyettesíti, csak kiegészíti az orvosi kezelést!